Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Wiek: od 5 do 10 lat

Materiały:

  • dowolny słoik, lub inny pojemnik, drobne przedmioty domowego użytku, które zmieszczą się w słoiku i mała nagroda.

To ćwiczenie z pewnością zmotywuje dziecko do angażowania się w odpowiednie interakcje z tobą, rodzeństwem czy kolegami i koleżankami! Posłużę się przykładem dotyczącym prawienie komplementów, ale możesz wybrać inne zachowanie, odpowiadające umiejętności społecznej, którą chcesz doskonalić u swojego dziecka.

W moim przykładzie słoik jest wypełniany puszkami. Jeśli chodzi o nagrodę, warto pozwolić dziecku ją wybrać.

Jak korzystać ze słoika komplementów

1. Wyjaśnij dziecku dokładnie, na czym polega komplementowanie. Powiedz mu, co powinno powiedzieć, żeby jego słowa zostały odebrane jako komplement.

Opisz to jak najbardziej precyzyjnie, na przykład: „Komplementem jest powiedzenie czegoś miłego drugiej osobie. Komplementujecie kogoś, gdy chcesz mu powiedzieć o czymś, co ci się w nim podoba. Komplementem jest na przykład zdanie „Myślę, że masz bardzo ładne kolczyki”.

2. Podaj dziecku różne przykłady komplementów. Oto kilka propozycji:

  • Wow, to było super!
  • Dobra robota!
  • Świetnie ci poszło!
  • Podoba mi się twoja…
  • Jesteś dobra w…

3. Niech dziecko poćwiczy prawienie komplementów w scence, którą wspólnie odegracie. Odgrywając swoje role, prawicę sobie nawzajem komplementy.

Za każdym razem, gdy dziecko cię skomplementuje, wrzuć jeden puszek do słoika.

4. Wybierz zabawę, w jaką dziecko pobawi się z tobą lub inną osobą.

5. Wyjaśnij dziecku, że podczas tej zabawy będziesz je obserwować i wychwytywać jego komplementy. Za każdym razem gdy ono powie jakiś komplement, wrzuć puszek do słoika w taki sposób, by dziecko to widziało. Kiedy słoik wypełni się po brzegi, wręcz dziecku wybraną przez nie wcześniej nagrodę!

Dlaczego warto wykonywać to ćwiczenie

Wykorzystana w tym ćwiczeniu metoda uczenia nowych zachowań jest określana jako gospodarka żetonowa. W opisanym przykładzie uczone zachowanie (prawienie komplementów) zostało sparowane z żetonami (puszki), ale te z kolei ze wzmocnieniem (nagroda). Ponieważ dziecko jest nagradzane za prawienie komplementów, będzie bardziej skłonne przejawiać to zachowanie w przyszłości. Gospodarka żetonowa stanowi bardzo skuteczny sposób zwiększania częstości pożądanych przez nas zachowań dziecka, a także przyzwyczajania go do odraczania nagród czasie.

Wskazówka

Od początku zadbaj o to, by dziecko odniosło sukces. Zacznij od małego słoika, który szybko się wypełni. Możesz także pomóc dziecku w ten sposób, że ty będziesz formułować komplementy, a ono będzie je powtarzać po tobie.

źródło: K. Cook, Rozwój dziecka z autyzmem…, 2022

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: