Poczucie winy i nadmiar odpowiedzialności

Czasami rodzeństwo dzieci ze specjalnymi potrzebami bardzo dużo od siebie wymaga. Takie dzieci mogą się angażować w pomoc rodzeństwu tak bardzo, że zaniedbują szkolne obowiązki lub życie towarzyskie. Niektórzy psychologowie nazywają to zjawisko efektem „małego rodzica”, ponieważ brat lub siostra zachowuje się wtedy bardziej jak opiekuńczy dorosły niż jak dziecko. Możesz temu zapobiec…

Możesz temu zapobiec, uważając, by nie obarczać drugiego dziecka zbyt dużą odpowiedzialnością za rodzeństwo z ASD w szkole lub w domu.

Rodzeństwo dzieci z ASD może także być podatne na silne emocje ze względu na własny proces myślenia. Pewien poziom napięcia między rodzeństwem jest naturalny, a nawet sprzyja przystosowaniu się, ponieważ uczy rozwiązywania konfliktów z innymi. Mimo to dziecko, które miało dobre intencje, może się czuć winne, że ma negatywne uczucia wobec rodzeństwa z ASD, które „przecież nie chciało” zachować się w dany sposób. Postaraj się pomóc dziecku zrozumieć, że takie uczucia są naturalne i że najważniejsze jest, by umiało sobie z nimi poradzić. Obrażanie się na brata za to, że chce mieć mamę i tatę tylko dla siebie albo że mniej się od niego wymaga, jest całkiem normalne, a nawet pozytywne. Twoje typowo rozwijające się dziecko powinno wiedzieć, że rozumiesz jego sposób myślenia, a czasem może nawet czujesz się podobnie; że kochasz je tak samo, jak gdyby wszystkie jego myśli o rodzeństwie były czułe i pozytywne. Wyjaśnij mu, że nie ma nic złego w negatywnych emocjach, jeżeli nie stają się przyczyną czyjejś krzywdy (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015).

źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland, Wysokofunkcjonujace dzieci ze spektrum autyzmu…, WUJ, Kraków 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s