Problem z jedzeniem dotyczy wielu autystycznych dzieci. Te same potrawy, te same produkty, ta sama konsystencja, ten sam zapach – kiedy coś zmienisz, obiad ląduje w twoim żołądku – a nie w dziecka. Skąd my to znamy…

Jedzenie w tym samym kolorze jest jednym ze sposobów zachęcania autystycznych dzieci do próbowania nowych potraw. Moje dzieci już jedzą ziemniaki z wody! A starszy syn od paru lat sałatki, surówki i owoce. U młodszego sukcesem okazał się kotlet mielony z piersi kurczaka i ziemniaki zamiast frytek, pizzy czy hamburgerów (bez sosu, oczywiście). Udało nam się wprowadzić „domowy” ketchup przemycony w plastikowej butelce po pudliszkowym oryginale. Dalej walczymy… Wy również wykorzystajcie swoją wyobraźnię.

Jedzenie kolorów

Materiały

  • Kolorowy papier
  • Różne artykuły spożywcze (w zależności od wybranych kolorów).

Sposób zabawy:

  • Raz w tygodniu zachęć dziecko do wybrania koloru jedzenia na cały tydzień. Każdy posiłek powinien zawierać jeden produkt w tym właśnie kolorze (można się ograniczyć do trzech lub czterech posiłków w danym tygodniu).
  • Idźcie na zakupy (koniecznie razem!) i wybierzcie różne artykuły spożywcze w danym kolorze. Mogą to być produkty, które dziecko je na co dzień, ale warto wykorzystać taką okazję i kupić coś nowego.
  • Głównym celem zabawy jest dopasowywanie kolorów, więc zabierzcie do sklepu kolorowy papier. Niech dziecko chodzi między półkami i dopasowuje artykuły.
  • Inna wersja tej zabawy polega na tym, że dziecko wybiera różne kształty i szuka w sklepie takich artykułów spożywczych. Można również pokazać dziecku, w jaki sposób kroić różne artykuły spożywcze, tak by miały wybrany kształt.

Cel/korzyści

  • Dopasowywanie kolorów – zabawa ta zachęca dzieci do szukania określonych kolorów w swoim otoczeniu.
  • Język – zabawa stwarza okazję do poszerzenia słownictwa i zwiększenia interakcji podczas poszukiwania w sklepie spożywczym jedzenia o określonym kolorze.
  • Zmiany w diecie – autystyczne dzieci z reguły jedzą tylko kilka produktów w określonym kolorze. Ale podczas tej zabawy skupiamy się na barwach, a nie na jedzeniu (Delaney, 2016).

Powodzenia 🙂

źródło: T. Delaney, 101 ćwiczeń gier i zabaw dla dzieci z autyzmem…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2016

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s