Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Opaski do chwytania

Wiek: od 3 do 8 lat

Potrzebne materiały:

  • taśma treningowa albo stary podkoszulek pocięty na mniej więcej ośmio-centymetrowe pasy,
  • gumki do włosów – frotki, owijki lub inne, kostka do gry.

Cel: doskonalenie umiejętność zakładania ubrań, a zarazem wzmacnia stosowne mięśnie dziecka.

Koszulki i majtki

Zawiąż taśmę do ćwiczeń lub paski pociętego podkoszulka w taki sposób, by powstała opaska dopasowana do rozmiarów ciała twojego dziecka. Posłuży ona dziecku do ćwiczenia ruchów ubierania się. Żeby ćwiczyć zakładanie koszulki, niech dziecko przełoży przez opaskę głowę, potem ramiona, a następnie ściągnie ją w dół do pasa. Żeby ćwiczyć zakładanie majtek, niech przełoży przez opaskę nogi i podciągnie ją do pasa. Dodatkowo może też wykorzystać opaskę do ćwiczenia ruchów rozbierania się.

Skarpety

Niech dziecko ćwiczy chwytanie i rozciąganie opaski, zakładając ją na stopy i podciągając na wysokość kostek, a następnie zdejmując.

Możesz zamienić to proste ćwiczenie w zabawę dzięki użyciu różnego rodzaju rozciągliwych gumek i kostki do gry. Rzucajcie kostką, by wskazała, ile gumek trzeba na siebie założyć lub ile trzeba zdjąć opasek w danej kolejce.

Dlaczego warto wykonywać to ćwiczenie

Wykorzystane przedmioty są wygodne do chwytania dla dziecka, co ułatwia ćwiczenie poszczególnych ruchów, a zarazem wzmacnianie mięśni rąk. Nie trzeba wiele czasu, by dzięki temu ubieranie się i rozbieranie zaczęły sprawiać dziecku znacznie mniej trudności!

Wskazówka

Żeby ułatwić dziecku wykonanie poszczególnych zadań, stosuj podpowiedź fizyczną typu dłoń do dłoni lub pomagaj mu do połowy czynności, a pozwól dokończyć ją samodzielnie. Jeżeli chcesz podnieść poziom trudności, poleć dziecku, żeby podczas wykonywania zadania postarało się drugą ręką przekroczyć linię środkową ciała albo żeby ćwiczyło z zamkniętymi oczami.

źródło: K. Cook, Rozwój dziecka z autyzmem…, 2022

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: