Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Cele:

 • rozwijanie empatii
 • zwracanie uwagi na zainteresowania i potrzeby innych
 • rozwijanie poczucia własnej wartości
 • wspieranie pozytywnego myślenia i tolerancji

Ulubione rzeczy moich przyjaciół

Na pewno każdy z was wie, co lubi najbardziej. Ale czy zdajecie sobie sprawę, co uwielbiają wasi przyjaciele? Czasem z łatwością przychodzi nam do głowy prezent, jaki sami chcielibyśmy dostać, albo danie, które chętnie byśmy zjedli. Warto jednak pamiętać, że nasze upodobania wcale nie muszą się zgadzać z cudzymi. Trudno zrozumieć, że kolega, koleżanka czy jakiś krewny nie lubi bananów, komiksów, że nie zachwyca się twoim ulubionym filmem! A jedna jest to możliwe!

Przygotujcie:

 • długopis lub ołówek

Instrukcja

 1. Pomyślcie o trzech osobach, które lubicie najbardziej, i postarajcie się postawić na ich miejscu (to znaczy wyobraź sobie, jak to jest być nimi). Jak dużo wiecie o tym, co lubią?
 2. Teraz uzupełnijcie poniższą tabelkę.Wpisz, co TWOIM ZDANIEM lubią. Potem poproście opiekunów/wychowawców, żeby pomogli wam napisać do nich SMS albo e-mail, i poproś ich o odpowiedzi. Czy coś się zaskoczyło?
PYTANIETWOJA ODPOWIEDŹICH ODPOWIEDŹCZY SIĘ ZE SOBĄ ZGADZAJĄ
Ulubiony kolor
Ulubione danie
Ulubione zwierzę
Ulubiony film
Ulubiona gra
Co ich uszczęśliwia?
Z czego są dumni?

Wyobrażanie sobie, jak ktoś się czuje, nazywamy empatią. To, że lubimy coś innego niż nasi znajomi czy rodzina, jest w porządku. Nie musimy krytykować tego, co im się podoba lub nie podoba. Empatia umacnia naszą przyjaźń.

Jeżeli w zgadywaniu, co lubią, trafiło ci się sporo błędów, wcale nie znaczy, że jesteś złym kolegą czy koleżanką! Najważniejsze, że teraz już wiesz! Kiedy będą mieli urodziny albo trzeba będzie ich pocieszyć, na pewno dokonasz właściwych wyborów.

źródło: S. Spensley, Pozytywne zachowanie. Ćwiczenia dla dzieci…, 2023

Jak widzą mnie inni?

Czasami nie widzimy swoich zalet tak dobrze, jak widzą je inni ludzie. To ćwiczenie przypomni ci o twoich pozytywnych cechach i o tym, jaką jesteś wyjątkową osobą.

Co będzie ci potrzebne:

 • kilku dorosłych, którzy dobrze cię znają
 • kilkoro dzieci, które dobrze cię znają
 • notatnik
 • długopis lub ołówek

Zapytaj kilku osób, których lubisz (na przykład nauczycieli, rodziców, ciocię), oraz kilkoro dzieci (ulubionych kolegów z klasy, rodzeństwo, kuzynów), co im się w tobie najbardziej podoba. Zapisz ich odpowiedzi w notatniku. Odnotuj, kto co powiedział, żeby dobrze to zapamiętać. Oto co zapisała w swoim notatniku jedenastoletnia Kamila:

OSOBA, KTÓRĄ PYTAŁAMJAK MNIE OPISAŁA
pani Nowak, wychowawczyniżyczliwa, zabawna, pomysłowa
Nina, dobra koleżankamiła, fajna, uczynna
Olek, kuzyngrzeczna, przyjazna, energiczna
Marta, ciociasympatyczna, bystra, wesoła

Schowaj swoje zapiski w takim miejscu, żeby móc do nich zajrzeć zawsze kiedy tylko zdarzy ci się trudny dzień. Wszystkim nam zdarzają się takie dni i każdy z nas potrzebuje wtedy trochę wsparcia. Twoje zapiski przypomną ci, jakie zalety widzą w tobie inni ludzie. Bądź dobrej myśli – jutro będzie dobry dzień!

Kreatywny autoportret

Na podstawie zebranych w poprzednim ćwiczeniu wypowiedzi różnych osób narysuj swój autoportret, czyli po prostu siebie. Wybierz wypowiedź, która najbardziej ci się podoba, i narysuj do niej ilustrację. Jeżeli jeszcze nie udało ci się nikogo przepytać, możesz narysować coś, co lubisz robić, albo zilustrować jakąś swoją wyjątkową cechę. Oto przykład: pani Nowak powiedziała, że Kamila jest życzliwa, zabawna i pomysłowa, więc dziewczynka mogłaby narysować, jak buduje wehikuł czasu!

źródło: K. Miller, Ja i moje ADHD…, 2022 i inni

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: