Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Punkt kontaktu

Ciało jest w stałym kontakcie z czymś, czy to z krzesłem, z ziemią, z łóżkiem czy z otaczającym cię powietrzem. Zapewnia to potężny sposób na dostrojenie się do obecnych doświadczeń. W każdym momencie możesz pamiętać o tych punktach kontaktu – podczas medytacji oraz w trakcie zwykłych codziennych doświadczeń. Te wrażenia są na ogół łatwe do wyczucia, dzięki czemu stają się idealnym ćwiczeniem dla początkujących poszukiwaczy uważności.

„Uważność to świadoma, zrównoważona akceptacja obecnego doświadczenia. Nie jest to nic bardziej skomplikowanego. Jest otwarciem się lub przyjęciem chwili obecnej, przyjemnej lub nieprzyjemnej, takiej, jaką jest, bez lgnięcia do niej czy jej
odrzucenia”.

— SYLVIA BOORSTEIN, Don’t Just Do Something, Sit There: A Mindfulness Retreat
with Sylvia Boorstein

Kroki

 1. Możesz wykonać to ćwiczenie w każdej pozycji, lecz radzę ci, byś zrobił je, siedząc.
  Zamknij oczy i przenieś świadomość na postawę ciała. Dokonaj drobnych korekt tak, by ciało mogło poczuć się swobodne.
 2. Rozpocznij od zwrócenia uwagi na te miejsca, gdzie ciało czegoś dotyka. Czy czujesz kontakt między stopami a podłogą? Zwróć uwagę na fizyczne odczucia w stopach. Niczego nie musisz robić. Po prostu obserwuj, jak w tej chwili czują się twoje stopy.
 3. Kontynuuj, aż poczujesz kontakt pośladków z krzesłem lub poduszką. Zwróć uwagę na ten kontakt i nacisk górnej części ud na krzesło. Pozostaw tu swoją świadomość, z uważnością obserwując, jakie odczucia pojawiają się w ciele.
 4. Zwróć uwagę na ręce, chociaż mogą spoczywać swobodnie. Poczuj te miejsca, w których ręce dotykają się wzajemnie, spoczywają na udach lub kolanach. Skup się na każdej części ręki, która ma kontakt z czymś innym.
 5. Teraz zwróć uwagę na to, jakie wrażenia odbierasz z miejsc, gdzie ubranie dotyka ciała. Dokładnie przejrzyj całe ciało, by przekonać się, gdzie obecne jest to uczucie.
  Najłatwiej będzie poczuć te miejsca, w których kończy się ubranie, a skóra jest nieosłonięta, takie jak ramiona, szyja czy kostki nóg.
 6. W końcu skieruj swoją uwagę na odczuwanie powietrza na skórze. Możesz zwrócić uwagę na temperaturę powietrza i na różnice temperatury odczuwane na wewnętrznej i zewnętrznej części dłoni. Jeśli siedzisz na świeżym powietrzu, możesz również odczuwać powiew wiatru. To nie jest ani dobre, ani złe. Pozostań w zgodzie z własnym doświadczeniem.
 7. Kończąc to ćwiczenie, w ciągu dnia przywołuj uważność do punktów kontaktowych.
  Ilekroć usiądziesz, poczuj te partie ciała, które wchodzą w kontakt z krzesłem. Kiedy wstajesz, zwróć uwagę na stopy dotykające podłogi.

RADZENIE SOBIE Z UCZUCIEM PRZYTŁOCZENIA
Kiedy na początku zaczniesz badać uważność ciała, możesz zauważyć, że mnóstwo wrażeń naraz przyciąga twoją uwagę. Aby móc utrzymać skupiony umysł, spróbuj zanotować to w umyśle lub użyć prostej mantry, obserwując określone miejsce w ciele. Gdy na przykład dostrajasz się do stóp, pomyśl: „Stopy. Stopy. Stopy”. Albo jeśli myślisz, że polecenie działałoby lepiej (a czasami działa), spróbuj tego: „Poczuj moje stopy. Poczuj moje stopy. Poczuj moje stopy”. Rytm tych słów połącz z wdechami i wydechami. Gratulacje! Stosujesz mantry – to takie proste.

źródło: Matthew Sockolov, Praktyka uważności…, 2018

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: