Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Temat: Gąbka
Cel nadrzędny: wypracowanie obrony przed stresorami poprzez dystansowanie się od nich.
Cele terapeutyczno-rozwojowe: redukcja napięcia, doświadczanie swojej indywidualności, ćwiczenie ekspresji emocji.
Zastosowane rodzaje relaksacji: psychofizyczne ćwiczenia zdrowotne typu hatha-yoga, joga nidra, kontemplacja, wizualizacja, ćwiczenia medytacyjne na temat, elementy działań sensorycznych.


Czas trwania: 45 min.
Organizacja przestrzeni: możliwie pusta przestrzeń, uporządkowana, pozbawiona ławek i krzeseł. Uczestnicy powinni odczuwać swobodę przemieszczania się, zachowując bezpieczne odległości od innych ćwiczących osób. Pomieszczenie powinno być dobrze wywietrzone.

Materiały: gąbki różnej wielkości i kształtu, miseczki dla każdego uczestnika, mydełko/żel do mycia, lusterko dla każdego uczestnika (stojące „na nóżce”).

Ćwiczenie 1. Oddech oczyszczający
W tle słychać cichą, spokojną muzykę. Uczestnicy przyjmują leżącą pozycję, regulują swój oddech, a następnie wysłuchują „wstępu do relaksacji”. Prowadzący odczytuje tekst.

Wskazówki metodyczne: Czytaj wolno i wyraźnie. Staraj się zachować pauzy między poszczególnymi zdaniami. Pamiętaj, by wcześniej przygotowana muzyka nie zagłuszała czytanego tekstu.

Proponowane utwory muzyczne
Brian Eno – Deep Blue Day
Brian Eno – Always Returning

Wstęp do relaksacji: Zamknij oczy, przenieś uwagę na oddech, zauważ, jak oddychasz, jaki jest Twój oddech? Gdzie dociera Twój wdech i wydech? Nie oceniaj go, nie zmieniaj, nie kontroluj – po prostu obserwuj. Zauważ, że z każdym kolejnym oddechem twoje ciało odpręża się. Wszelkie napięcie znika, ulatnia się z każdym twoim wydechem. Niczego nie kontroluj, niczego nie ponaglaj. Skoncentruj całą swoją uwagę na wdechu i wydechu. Policz teraz dziesięć kolejnym wdechów i wydechów.
Nie otwieraj oczu. Za chwilę dostaniesz do ręki pewną formę. Dotknij ją delikatnie palcami, nie bój się – to bardzo bezpieczne.

Prowadzący każdemu uczestnikowi wręcza do ręki gąbkę.


Czy wiesz, co to jest? Jaki ma kształt i czemu służy? Twoim dzisiejszym zadaniem jest ożywienie naszego rekwizytu. Zacznijmy od oddechu. Pozwól tej gąbce zaczerpnąć powietrza. Z każdym swoim wdechem delikatnie ściśnij gąbkę, z wydechem rozluźnij palce dłoni. Nieprzerwanie powtarzaj ten ruch.
Pozwól gąbce delikatnie drżeć w twoich dłoniach. Jak mięsień serca, wraz z twoimi wdechami i wydechami, gąbka delikatnie obkurcza się. Gąbka jak serce chłonie wszystkie emocje i odczucia. Oczyszcza umysł, pompuje krew. Pomóż jej uregulować rytm tej pracy. Pozwól jej delikatnie nabierać i oddawać łyk powietrza.


Uczestnicy po wykonaniu ćwiczenia otwierają oczy, siadają, zwracają gąbki.

Ćwiczenie 2. Gąbka chłonie
Prowadzący włącza cichą, wolną muzykę. Uczestnicy ustawiają się w kręgu. Prowadzący odczytuje poniższe polecenie, a następnie wręcza jednemu z uczestników gąbkę. Zadaniem grupy jest przekazywanie sobie rekwizytu z rąk do rąk przy jednoczesnym ożywianiu go (zgodnie ze wskazanym poleceniem). Każda osoba (po kolei) musi odegrać „minimonodram” na wskazany przez prowadzącego temat.

Wskazówki metodyczne: Zadbaj o to, by polecenie było zrozumiałe dla każdego uczestnika. Każdy uczestnik powinien być skoncentrowany na prezentacji kolegów i koleżanek. Nie pozwól na rozmowy i rozproszenie.

Proponowane utwory muzyczne
Kosheen – Resist
The Middle East – Deep Water
The National – About Today

Tekst do zadania: Gąbka została ożywiona, a o każde życie należy dbać. Wyobraź sobie, że ta gąbka, którą trzymam w ręku, jest płaczącym niemowlęciem. Weź ją delikatnie w dłonie i pozwól chłonąć najcieplejsze odczucia. Okaż sympatię, miłość, czułość, wszystko to, czego sam chciałbyś/chciałabyś doświadczyć. Obejmij je, uspokój, utul do snu. Kiedy już wypełnisz swoje zadanie, ostrożnie podaj nasze niemowlę kolejnej osobie.
Tylko go nie obudź.

Kiedy gąbka wróci do pierwszej osoby, prowadzący odbiera rekwizyt i kończy zadanie.

Ćwiczenie 3. Wyciskanie gąbki

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: