Reklamy

Cele ogólne

  • budowanie świata wartości – uprzejmość

Cele operacyjne

Dziecko:

  • wie, co to znaczy „uprzejmość”,
  • rozumie, że należy być uprzejmym.

Środki dydaktyczne:

  • po 2 żołędzie dla każdego dziecka, klocki, tablica demonstracyjna Emocje.

Przebieg zajęć

  1. Jak się dzisiaj czuję. Dzieci pokazują minki, które przedstawiają ich poranny nastrój.
  2. Jestem uprzejmy, ponieważ… Nauczyciel pyta dzieci, co to znaczy być uprzejmym. Wraz z dziećmi układa prostą definicję uprzejmości (np. być uprzejmym to zachowywać się tak, żeby innym było z nami miło). Następnie każdy, zaczynając od nauczyciela, wypowiada zdanie: Jestem uprzejmy, ponieważ…, kończąc je.
  3. Zabawa w parach Rzeźbiarz. Jedno dziecko jest rzeźbiarzem, a drugie – rzeźbą. Rzeźba stoi nieruchomo, a rzeźbiarz próbuje z niej coś wyrzeźbić (np. podnosi rękę do góry, przekręca głowę w prawo, przesuwa nogę do przodu). Następnie dzieci zamieniają się rolami.
  4. Robimy zakupy. Nauczyciel umawia się z dziećmi, że otwiera sklep i będzie w nim sprzedawcą. Każde dziecko dostaje dwa żołędzie i za każdy może kupić klocek. Zadaniem dzieci jest po wywołaniu przez nauczyciela, podejść do stolika i powiedzieć: Dzień dobry, poproszę dwa klocki. Po otrzymaniu klocków dziecko ma powiedzieć: Dziękuję, do widzenia, i usiąść na dywaniku. Zanim nauczyciel rozpocznie zabawę, może poprosić jedno z dzieci, aby zademonstrowało kupowanie.
  5. Dzieci tworzą wspólną budowlę z klocków. Nauczyciel czuwa nad zgodną zabawą i przypomina zasady uprzejmego zachowania.
  6. Nauczyciel zaprasza dzieci, żeby usiadły w kręgu. Pośrodku kładzie tablicę demonstracyjną Emocje. Prosi, by po kolei każde dziecko wskazało na niej obrazek przedstawiający, jak się teraz czuje.
Pokaż, zaznacz jak się czujesz?

źródło: A. Jegier, Kraina przedszkolaka, Przewodnik metodyczny Kraina Emocji, mac.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s