| UCZESTNICY | Uczniowie klas I–III szkoły podstawowej. |
| CEL OGÓLNY | Zapoznanie uczniów z zawodem nauczyciela. |
| METODY PRACY | Praca indywidualna, praca w grupie, drama. |
| POTRZEBNE MATERIAŁY | Walizka lub torba podróżna, atrybuty (6 sztuk) związane z zawodem nauczyciela, np.: długopis, kreda, dziennik lekcyjny, zeszyt, kalkulator, ekierka, kolorowanka i kredki. |
| CZAS TRWANIA | 45 minut. |
| LICZBA UCZESTNIKÓW | Zespół klasowy. |
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który jest obchodzony 14 października warto przeprowadzić z najmłodszymi uczniami zajęcia poświęcone zawodzie nauczyciela. Uczeń według scenariusza będzie miał za zadanie odegrać różne role zawodowe, podać nazwy zawodów funkcjonujących w środowisku edukacyjnym i opisać podstawową specyfikę pracy w tych zawodach.
Przebieg Zajęć
- Nauczyciel wita uczniów, prosi o ciszę. Na środku sali ustawia walizkę i otwiera ją, mówiąc: „Macie przed sobą walizkę pełną różnych przedmiotów. Mają one ze sobą związek i należą do osoby, która wykonuje pewien zawód”.
- Następnie prowadzący prosi 6 osób chętnych, aby po kolei podeszły do walizki i wyciągnęły jeden przedmiot. Wszystkie atrybuty zostają położone na blacie stołu. Waszym zadaniem jest odgadnąć, jaki zawód wykonuje osoba, która używa na co dzień tych oto rzeczy.
- Uczniowie po odgadnięciu zawodu nauczyciela proszeni są o dobranie się w pary. Zadaniem każdej pary jest improwizacja sytuacji z życia szkolnego, w których uczestniczy nauczyciel. Prowadzący wspiera uczniów z I klasy w przywoływaniu sytuacji z życia szkolnego.
- Nauczyciel prosi 2–3 pary chętnych o zaprezentowanie scenki. Następnie zadaje pytanie: „Czy łatwo było wcielić się w rolę nauczyciela?” i prosi uczniów o udzielenie odpowiedzi.
- Prowadzący przekazuje najważniejsze informacje dotyczące zawodu nauczyciela, omawia krótko (w klasach III) ścieżkę kształcenia.
- Na zakończenie każdy uczeń otrzymuje do uzupełnienia kolorowankę.
Ważny Zawód

autor: Marta Koch-Kozioł
źródło: Pedagog w Klasie … Wiedza i Praktyka, Warszawa 2023













































