Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Dzień Dziadków wypada zwykle w terminie Dnia Babci lub Dnia Dziadka, czyli 21 lub 22 stycznia. Przedszkola, szkoły, a także wiele rodzin czci nestorów rodzin zazwyczaj 21 stycznia, czyli w Dniu Babci, który wypada w kalendarzu przed Dniem Dziadka. Tego dnia przedszkolaki i uczniowie zapraszają dziadków na specjalne występy, recytują dla nich wierszyki, składają życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Wspólne obchody Dnia Babci i Dziadka mają też swoją tradycję na świecie – w USA obchodzi się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków), podobnie jest w Kanadzie, Turcji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. 

W USA – National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków, jest nawet świętem o charakterze państwowym – ma swój hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Niezapominajki przypisane są do Dnia Babci i Dziadka również we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów. To również wymowny symbol szczególnej troski, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami.

Reklamy

Historia Dnia Babci i Dziadka

Ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował papież Jan Paweł II. Chciał, by święto przypadało 26 lipca, w dniu imienin Anny i Joachima – rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. Gdyby jednak przyjęło się w wakacyjnym terminie, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu maluchów.

Od kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Babci? 

Dzień Babci pojawił się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1966 „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała… babcię. 

Kto wymyślił Dzień Dziadka? 

O Dniu Dziadka pomyślano trochę później – w latach siedemdziesiątych XX wieku. Istnieje przypuszczenie, że nie chcieliśmy być gorsi od innych krajów, które czciły i babcie, i dziadków, i to w dodatku często jednego dnia.

Co można przygotować dla dziadków z okazji ich święta? Tradycyjne kartki z życzeniami, kwiaty, a może kreatywne prezenty? Skorzystaj z naszych pomysłów:

Dzień Babci i Dziadka – życzenia i wierszyki

4 scenariusze na Dzień Babci i Dziadka plus dodatki i scenariusz jasełek

Reklamy
Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź do „Dzień Babci i Dziadka – scenariusze zajęć i uroczystości”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: