Reklamy
Reklamy

Reklamy

koń6

Hipoterapia polega na podejmowaniu działań służących poprawie funkcjonowania dziecka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej.

Jej najistotniejszym elementem jak twierdzi Joanna Święcicka jest „specjalnie przygotowany, przeszkolony, łagodny koń, który stanowi integralną część procesu terapeutycznego.Wykorzystywane zaś do zajęć z dogoterapii psy również mogą wspomagać terapię, edukację oraz aktywność dzieci z różnymi zaburzeniami. Ze względu na pełnioną funkcję można wyszczególnić następujące formy oddziaływań z udziałem psa: psychopedagogiczną, społeczną, rehabilitacyjną, neurologiczną, społeczną itd.

Włączanie zwierząt do terapii dzieci z ASD daje wiele możliwości . Praca z koniem wymaga od dziecka ogromnej koncentracji uwagi, panowania nad sobą, swoimi emocjami i ciałem. Dzięki niej doskonali swoją motorykę małą, koordynację i umiejętność kontroli nad napięciem mięśni. Niewiele rzeczy może w podobnym stopniu zachęcić dziecko do podjęcia tak wielkiego wysiłku. Satysfakcja i radość, jaką daje mu obcowanie z koniem, jest nieocenionym elementem budowania poczucia własnej wartości.

Pies

Terapia z udziałem psa ma trochę inny charakter. Zajęcia są wieloetapowe. Pierwsze fazy to rozpoznawanie mimiki i sygnałów wysyłanych przez psa oraz praca nad rozwojem umiejętności komunikacji niewerbalnej. Kolejny etap to rozwijanie umiejętności współpracy z psem, której towarzyszy rozwój sprawności fizycznej, umiejętności biegania i rzucania zabawek, pozostawania w niezmienionej pozycji, dopóki pies nie wykona ćwiczenia. Dzięki tego typu terapii dziecko może ziścić swoje marzenie o posiadaniu własnego zwierzęcia. Ponadto zajęcia z psem dają mu możliwość kontaktu z przyrodą oraz zabawy w większym gronie, a także zmiany miejsca terapii: ze szkolnej ławki na las. Przynoszą bardzo wiele radości, a w połączeniu z innymi formami terapii sprawiają, że dziecko, które początkowo odmawiało współpracy, teraz chętnie uczestniczy w kolejnych zajęciach. Wprawdzie zwierzęcia-terapeuty nie można zabrać do domu, ale można obcować z nim do woli w czasie terapii […]

Wszyscy entuzjaści terapii z wykorzystaniem zwierząt nie mogą się doczekać, kiedy w Polsce będzie możliwa terapia z wykorzystaniem delfinów. Naukowcy badający wpływ dźwięków, jakie wydają te zwierzęta, na rozwój dzieci, zwłaszcza z autyzmem, podkreślają, że jest on niezwykle korzystny. Są plany, nawet w bardzo zaawansowanym stadium, aby na Śląsku wybudować tego typu kompleks terapeutyczny. Jedyną przeszkodą jest brak funduszy (J. Święcicka, 2014).

źródło: J. Święcicka: „Uczeń z zespołem Aspergera…”, Impuls, Kraków 2014

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: