Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Uznania nie da się kupić, nie istnieją również aplikacja, program czy sekwencja kroków, za pomocą których możesz zwiększyć jego odczuwanie. To postawa, którą przybierasz i która z biegiem czasu może stać się częścią twojego stylu życia.

Uznanie jest formą miłości. Kiedy patrzymy na coś z uznaniem, doceniamy to, widzimy w tym więcej niż jedynie funkcje czy cechy. Możemy na przykład spoglądając w oczy ukochanej osoby, zdać sobie sprawę, jakie to szczęście, że ją znamy. Możemy też czuć uznanie dla znakomitego posiłku, piosenki czy dobrego wina – ale by docenić je w pełni, warto mieć świadomość umiejętności, jakich wymagało ich stworzenie. Wtedy nasze uznanie uwzględnia okoliczności i wsparcie, które umożliwiły nabycie tych umiejętności. Dzięki uznaniu nawiązujemy więź z tym, co na świecie wspaniałe i cudowne.

Co możesz zauważyć

Uznanie poszerza nasze horyzonty, które zawężają apatia i obojętność. Thaddeus Golas, autor książki Oświecenie. Przewodnik dla leniwych pisze, że ludzie, podobnie jak cała natura, znajdują się z jednym z dwóch podstawowych stanów: kurczenia się i rozszerzania. W pierwszym z nich, często stanowiącym reakcję na ból, uciekamy i wycofujemy się z życia. W drugim jesteśmy w szczytowej formie, otwarci na nowe perspektywy i możliwości.

Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy w lepszym stanie psychicznym, gdy czujemy, że nasze życie się rozszerza i w słabszym, gdy czujemy, że się kurczy.

Fizyczne objawy uznania

 • uniesione brwi
 • przedłużony wydech
 • patrzenie w niebo
 • uśmiech
 • emanowanie poczuciem szczęścia lub zadowolenia
 • spokojne zachowanie
 • rozluźniona postawa.

Co się dzieje

Współczesny świat nade wszystko ceni biznes i sprowadza ludzi do roli klientów, wykorzystując algorytmy, by jak najskuteczniej sprzedawać określone produkty różnym grupom docelowym. Do tego dochodzą brak tolerancji dla niezdecydowania i dezorientacji oraz zniecierpliwienie osobami potrzebującymi czasu, by odkryć, kim są i czego pragną. W rezultacie świat darzy ludzi uznaniem nie za różnorodność, ale za zdolność, ale za zdolność do zgrabnego wpasowania się w określoną kategorię.

Reklamy

Mózg a uznanie

Trudno jest oprzeć się kategoryzacji przez społeczeństwo, gdyż stanowi ona jeden z głównych sposobów postrzegania innych.

Jeśli jednak będziemy świadomi tego procesu, możemy rozpoznać, kiedy on zachodzi i zdecydować, czy chcemy brać w nim udział!

Uznanie wiąże się z istotnymi korzyściami. Osoby, które je odczuwają i wyrażają, często wykazują się:

 • lepszą odpornością
 • rzadszym występowaniem bólów i dolegliwości
 • optymalnym ciśnieniem krwi i pracą serca
 • lepszym snem
 • większą objętością istoty szarej w prawym zakręcie skroniowym dolnym (fałdy i zakręty w mózgu zwiększają jego powierzchnię, co może skutkować poprawą funkcji poznawczych).

Co możesz zrobić

Uznania nie da się kupić, nie istnieją również aplikacja, program czy sekwencja kroków, za pomocą których możesz zwiększyć jego odczuwanie. To postawa, którą przybierasz i która z biegiem czasu może stać się częścią twojego stylu życia.

Nie daj się wtłoczyć w niewłaściwe ramy

W świecie, który coraz częściej chce obsadzać ludzi w niepasujących do nich rolach, wymykają się klasyfikacji. Nie pozwól narzucać sobie kategorii – to ograniczenie będące wytworami cudzej wyobraźni.

To, co cenimy, staje się cenniejsze

Dostajemy to, czego w życiu poszukujemy. Jeśli chcesz widzieć w świecie rozpacz i cierpienie, to je zobaczysz. Jeśli będziesz wypatrywać przeszkód i ograniczeń, to je dostrzeżesz. Jeśli będziesz poszukiwać miłości, zachwytu i radości, odkryjesz rzeczy zdumiewające.

Nie oznacza to, że powinieneś schować głowę w piasek i ignorować wszystkie niesprawiedliwości tego świata. Jednak kierując się ku możliwościom, możesz zmienić stan rzeczy, zamiast być zmuszonym go znosić. Jak stwierdził George Bernard Shaw: „Są ludzie, którzy widzą sprawy, jakimi są, i pytają: dlaczego? Ja marzę o tym, czego jeszcze nie było, i pytam: dlaczego nie?

Doceniaj to, co cenne w innych – w sobie

Doszukuj się najlepszego w sobie i w innych. Uświadom sobie, jakie to szczęście, że znasz członków swojej rodziny, przyjaciół i partnerów.

Doceniaj to, że jesteś

Sam fakt twojego istnienia jest niezwykle mało prawdopodobny. Miałeś nikłe szanse, by przyjść na świat: twoi przodkowie musieli dożyć dorosłości (a ich szanse na to były jeszcze mniejsze), spotkać się, zbliżyć i dać początek następnemu pokoleniu – a ono kolejnym, aż do cudu twoich narodzin. Pielęgnuj w sobie uznanie dla życia. Bardzo niewiele brakowało, byś wcale nie mógł się nim cieszyć!

Jeśli traktujesz ludzi tak, jak na to zasługują, to zostaną takimi, jakimi są. Lecz jeśli traktujesz ich jako takich, jakim powinni i mogliby być – to takimi właśnie się staną.

Johann Wolfgang Von Goethe, poeta i pisarz, 1749-1832

źródło: Andrew, Sam Fuller, Zrozumieć uczucia i emocje…, 2022

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: