Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Zajęcia terapeutyczne – relaksacja

Kiedy ogarniają cię silne uczucia, wszystko, co się przydarza, może tylko jeszcze bardziej wytrącić cię z równowagi. Dzięki technice zwanej wizualizacją możemy naszym mózgom pomóc przestać myśleć o tym, co nas denerwuje i skupić się na czymś innym. Zawsze mamy prawo się zdenerwować. Czasem tylko trudno jest nam potem uspokoić ciało. Na szczęście to ćwiczenie może być w tym pomocne.

Wizualizacja przypomina zabawę, w której wydarzenia dzieją się „na niby”, podobna też jest do filmu, który odtwarza się we własnej głowie. Im więcej szczegółów uda ci się dodać, tym lepiej, ale trzeba poćwiczyć. Nie martw się, jeżeli za pierwszym razem zadanie wyda ci się dość trudne.

Poproś o pomoc dorosłego albo kogoś, kto umie czytać.

Przygotuj:

  • Wygodne miejsce, w którym możesz usiąść albo się położyć.

Instrukcja

1. Usiądź albo się połóż. Powinno być ci wygodnie, to pomoże ci się zrelaksować.

2. Zamknij oczy i poproś, aby ktoś przeczytał ci „Wyspę”.

3. Słuchaj i wyobrażaj sobie wszystkie szczegóły. Obserwuj, jak się czuje twoje ciało.

4. Kiedy tę wizualizację wykonasz kilka razy, nie będziesz potrzebować osoby czytającej. Wszystko,wyobrazisz sobie samodzielnie!

Wyspa

Wyobraź sobie, że spacerujesz nad dużym spokojnym jeziorem chwilę przed zachodem słońca. Woda w jeziorze jest gładka jak lustro. Czujesz lekki powiew wiatru. Na brzegu zauważasz łódeczkę. Wsiadasz do niej i cichutko odpływasz. Podziwiasz przejrzystość wody, doceniasz ciszę panującą dookoła. Oddychasz orzeźwiającym powietrzem.

Po kilku minutach zauważasz wyspę, na której rosną zielone drzewa. Słyszysz śpiew ptaków. Łódka delikatnie dopływa do brzegu. Wychodzisz i stajesz na wyspie.

Widzisz ścieżkę między drzewami, więc idziesz w jej stronę. Ścieżka jest szeroka i wygodna, ocieniona gęstymi drzewami. Spacerujesz nią przez kilka minut. Słuchasz szelestu liści, ćwierkania ptaków i cichego odgłosu swoich kroków.

Wychodzisz w końcu z gęstwiny, a przed tobą rozpościera się polanka porośnięta miękką trawą. Płynie przez nią strumyk. Siadasz na trawie albo się na niej kładziesz. Na skórze czujesz promienie słoneczne i delikatny wietrzyk. Słuchać szemrania wody. Wdychasz kojące powietrze i powoli je wydychasz. Masz w sobie spokój.

źródło: S. Spensley, Pozytywne zachowanie…, 2023

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: