Amerykańskie Towarzystwo Okulistyczne rekomenduje, aby badanie wzroku było przeprowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Pierwsze badanie powinno nastąpić w okresie 6.-12. miesiąca życia, drugie przed rozpoczęciem nauki przedszkolnej a następnie co rok.

„Dzieci znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia chorób oczu i wzroku z powodu opóźnień rozwojowych, częstego występowania wad refrakcji, wcześniactwa lub niskiej masy urodzeniowej, napadów drgawkowych lub innych dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego powinny częściej przystępować do badania wzroku […].

Pamiętaj, że dziecko z deficytem wzroku postrzega świat na swój sposób, nie zdając sobie sprawy, że inni widzą go inaczej. Wiele dzieci, którym przetwarzanie wzrokowe sprawia trudność, cierpi na niezdiagnozowane problemy ze wzrokiem. Chociaż krótkie badanie wzroku w gabinecie pediatrycznym lub w szkole może pomóc, w żaden sposób nie jest równoznaczne z oceną wzroku. Sprawdzenie wzroku w gabinecie pediatry jest prostym badaniem kontrolnym, sprawdzającym, czy dziecko widzi na oboje oczu z pewnej określonej odległości. Podczas niego nie sprawdza się dalekowzroczności, chorób oka czy umiejętności wzrokowych, takich jak widzenie obuoczne, śledzenie przedmiotu wzrokiem lub zmianę skupienia wzroku z bliży na dal […].

Okulista dziecięcy jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu, stosującym metody z zakresu chirurgii i medycyny. Może na przykład przeprowadzić staranną ocenę zdrowia oczu i ostrości widzenia, a następnie – jeśli jest to potrzebne – przepisać okulary, przeprowadzić operacje, takie jak usunięcie zaćmy i korekta niewspółosiowosci oczu, np. zeza, oraz roztoczyć opiekę medyczną nad osobami cierpiącymi na jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej lub retinopatię cukrzycową.

Optometrysta także bada, diagnozuje oraz leczy choroby, urazy i zaburzenia oczu i układu wzrokowego, nie przeprowadza jednak operacji. Optometrysta dziecięcy – a w Stanach Zjednoczonych nazywany również optometrystą behawioralnym – przechodzi dodatkowe szkolenie w zakresie rozwoju i używania funkcji wzroku, w tym widzenia obuocznego, percepcji głębi, ruchów oka i deficytu wzroku. Optometrysta dziecięcy może przepisać okulary lub używać specjalnych soczewek, np. pryzmatycznych, oraz optometrycznej terapii wzroku, aby nieinwazyjnie zmienić sposób w jaki działa układ wzroku danej osoby. Optometryści dziecięcy mogą blisko współpracować z zespołem prowadzącym leczenie dziecka lub nastolatka z problemami wzrokowymi, proponując takie strategie jak siedzenie bliżej nauczyciela i tablicy, używanie większego kroju czcionki na kartkach pracy lub innym materiale drukowanym czy ćwiczenia wzmacniające oczy, które można wykonywać w gabinecie, w domu lub podczas sesji z terapeutą zajęciowym. Wykwalifikowanych optometrystów dziecięcych warto szukać za pośrednictwem College of Optometrists in Vision Development (covd.org)” (Biel. 2015).

źródło: L. Biel: „Integracja Sensoryczna…”, WUJ, Kraków 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s