
Cukinia zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę A, C, K, PP i B1, beta karoten. Zaletą cukinii jest to, że nie odkładają się w niej metale ciężkie. Ponadto warzywo odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia. Jest jednym z pierwszych warzyw jakie można podawać maluchowi.
Zupa z cukinii jest jedną z niewielu zup, które moje dziwolągi są w stanie zjeść bez marudzenia. Spróbujcie może i wam się uda zwłaszcza że zupa jest naprawdę zdrowa i dobra przyrządzana zgodnie z filozofią pięciu żywiołów starożytnej medycyny chińskiej. Przy poszczególnych składnikach podałam w nawiasie żywioły którym odpowiadają poszczególne składniki:
– woda
(D) – drzewo
(O) – ogień
(Z) – ziemia
(M) – metal
Ponoć składniki podane (wrzucane do zupy) w tej kolejności wydobędą najlepsze składniki odżywcze z warzyw i najdoskonalszy smak – jednak nie musicie się tym aż tak przejmować. Zupa i tak jest zdrowa i dobra . . . prosta . . . i cukinii wszędzie pełno.
Zupa z cukinii
SKŁADNIKI:
- pół cukinii lub (ja daję całą jak jest mała)
- 1 marchewka
- 1 mała pietruszka
- 1 mały por
- mały kawałek selera
- dwa małe ziemniaki
- pół pęczka naci pietruszki
- 4 kulki ziela angielskiego
- 5 ziaren czarnego pieprzu
- 2 liście laurowe
- 2 łyżki nasion dyni (daję więcej bo lubię) (TESCO, Intermarche,)
- ćwierć łyżeczki kurkumy (TESCO)
- troszkę soli morskiej w kryształkach (Tesco, ECO)
SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA:
- (O) – W garnku zagotuj około szklanki wody
- (Z) – Dodaj marchewkę, pietruszkę i seler pokrojone w plasterki lub w słupki, wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę
- (M) – Dodaj por pokrojony na plasterki, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz, wymieszaj i gotuj przez co najmniej minutę
– Dodaj kilka kryształków grubej soli, wymieszaj, gotuj przez minutę
- (D) – Dodaj posiekaną nać pietruszki, wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę
- (O) – Dodaj kurkumę i tyle gorącej wody, żeby nad warzywami było ok.1,5 cm wody, wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę
- (Z) – Dodaj cukinię pokrojoną na grube plastry, a plastry w ćwiartki. Dodaj też obrane i pokrojone ziemniaki i nasiona z dyni.
Wymieszaj, gotuj przez ok. 20 minut aż warzywa będą miękkie.
W zasadzie to już koniec. Jednak jednemu z moich niejadków muszę przecedzać i udawać, że to rosół – wtedy gotuję makaron. Warzywa z zupy są pyszne – można jeść bez „wody”.
W przepisie jest mowa o możliwości podawania z grzankami z bakłażana – jeśli ktoś ma ochotę, może je zrobić.
Grzanki z bakłażana:
Umyty bakłażan pokrój na plasterki o grubości ok. pół centymetra. Rozgrzej nieprzypalającą się patelnię.Kładź plasterki bakłażana na suchą patelnię i podpiekaj z obu stron na niezbyt dużym ogniu.
Smacznego!
źródło: Beata Pawlikowska „Moje Zdrowe Przepisy”, Burda, Warszawa 2014 i poradnikzdrowie.pl