Reklamy
Reklamy
kingfisher.page


Do przedszkola trafia dziecko z rozpoznanym spektrum autyzmu. Od czego powinniśmy zacząć pracę, aby od samego początku jak najlepiej pomóc podopiecznemu?


Pracę rozpoczynamy od precyzyjnego rozpoznania potrzeb i możliwości zarówno dziecka (diagnozy poziomu funkcjonowania), jak i rodziców. Do tego celu wykorzystujemy wszelkie możliwe narzędzia i metody, aby z największą możliwą dokładnością dokonać rozpoznania aktualnego funkcjonowania dziecka w poszczególnych sferach rozwojowych i na tej podstawie wyłonić potrzeby dziecka w zakresie wsparcia. Podobnie w przypadku rozpoznawania potrzeb rodziców w zakresie wsparcia. Wykorzystujemy wszelkie znane i możliwe metody i narzędzia, aby trafnie rozpoznać ich potrzeby. Pamiętajmy, że to rodzic jest naturalnym sprzymierzeńcem terapeuty.
Informację o dziecku do ustalenia poziomu jego funkcjonowania czerpiemy:
z opinii o potrzebie wczesnego wspomagania dziecka,
z obserwacji,
z innych dokumentów dostarczonych przez rodziców (np. orzeczenie o niepełnosprawności, karty zdrowia),
od nauczycieli przedszkola,
z badań przeprowadzonych z wykorzystaniem określonych narzędzi, np. Profilu psychoedukacyjnego PEP-R.


Diagnoza i co dalej?


Po dokonaniu rozpoznania potrzeb dziecka i rodziców wyłaniamy cele priorytetowe do zrealizowania w najbliższym okresie. Cele powinny dotyczyć zarówno pracy terapeutycznej z dzieckiem, jak i wsparcia rodziców.
Kolejnym etapem pracy specjalisty zespołu WWRD jest dokonanie wyboru metod i form pracy, którymi będziemy chcieli osiągną postawione cele.
Wyłonione cele, metody i formy pracy, czy też środki dydaktyczne powinny się odnaleźć w dokumentacji tworzonej dla każdego dziecka. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci zespół WWRD prowadzi arkusz obserwacji dziecka. Na podstawie dokonanych i odnotowanych w arkuszu obserwacji konstruuje program wczesnego wspomagania. Program uwzględnia kierunki działań z dzieckiem i jego rodziną oraz harmonogram podejmowanych działań.


Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. z 2017 r., poz. 1635).Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. z 2017 r., poz. 1635).
Aneta Żurek, ekspert portalu ePedagogika.pl


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: