Połykanie dużych tabletek i płynnych leków, na przykład „tego różowego” (amoksycylina) może stanowić duże wyzwanie dla dziecka z ASD przejawiającego problemy sensoryczne. Lindsey Biel, poświęcająca wiele uwagi integracji sensorycznej, proponuje następujące strategie:
- Zawiesiny doustne i niektóre tabletki można rozgnieść i wymieszać z mlekiem, sokiem owocowym, napojem imbirowym lub innymi zimnymi napojami, przy czym należy je spożyć natychmiast. Zapytaj lekarza, czy można to zrobić, zwłaszcza jeśli lek ma postać o przedłużonym uwalnianiu.
- Wiele witamin i suplementów diety można mieszać z takimi pokarmami jak mus jabłkowy, owsianka, masło orzechowe itp. Zanim je podasz, spróbuj, czy dobrze smakują, i pamietaj, że wrażliwe na smaki dziecko, zauważy, iż jedzenie ma inny smak. Najlepiej uczciwie przyznać, że zostało zmieszane z lekarstwem. Także w tym przypadku skonsultuj się najpierw z lekarzem.
- Zapytaj lekarza o możliwość korzystania z apteki wykonującej leki na zamówienie. W takim przypadku do płynnych leków można dodać aromaty, przygotować specjalne lizaki lub żele działające przez skórę.
- Aby pomóc dziecku, nastolatkowi albo osobie dorosłej połknąć tabletkę, zanurz ją w czymś smakowitym i śliskim, na przykład w miodzie, aby ułatwić jej ześlizgnięcie się w dół przełyku. Naucz osobę, aby umieszczała tabletkę przy nasadzie języka i od razu popijała wodą lub sokiem.
- Wypróbuj Oralflo Pill Swallowing Cup – kubek pomagający w połykaniu – którego działanie opiera się na naturalnym odruchu połykania. Napełnij go do połowy sokiem lub wodą, umieść tabletkę na wystającej końcówce i napij się z dzióbka tak, jak robisz to zwykle (kubek dostępny jest w większości aptek na stronie oralflo.com). (Biel, 2015).
źródło: L. Biel, INTEGRACJA SENSORYCZNA…, WUJ, Kraków 2015