Reklamy
Reklamy
Bez tajemnic

„Kształcenie prowadzące do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty odbywa się w ramach kilkuletnich szkoleń lub studiów podyplomowych. Na większość przyjmowani są wyłącznie psychologowie i lekarze. Obejmują one przede wszystkim spotkania wykładowo – warsztatowe, superwizję terapii prowadzonych przez szkolących się, staż kliniczny i rozwój osobisty (terapia własna). Kończą się egzaminem. Trwają nie krócej niż 4 lata (ponad 1200 godzin zajęć).

Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB) rekomenduje ośrodki i atestuje kursy realizujące programy nauczania zgodnie ze standardami szkolenia w psychoterapii poznawczo – behawioralnej uchwalonymi przez PTTPB oraz spełniającymi normy Europejskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

PTTPB wydaje także certyfikat terapeuty poznawczo behawioralnego. Terapeuci mają obowiązek należeć do tej organizacji zarówno podczas szkolenia do certyfikatu, jak i później jako licencjonowani specjaliści. Przed otrzymaniem certyfikatu podpisują deklarację przestrzegania Kodeksu Etycznego Terapeuty Poznawczo – Behawioralnego.

Certyfikat wydawany jest na 5 lat. Żeby odnowić licencję, terapeuci muszą spełnić wiele warunków, m. in. prowadzić praktykę kliniczną w podejściu CBT przez większość czasu od uzyskania certyfikatu, poddawać swoją pracę regularnej superwizji oraz uczestniczyć w co najmniej 100 godzinach szkoleń w psychoterapii (warsztaty, konferencje, wykłady), żeby na bieżąco aktualizować swoją wiedzę np. najnowsze wyniki badań naukowych.

Certyfikowanych terapeutów poznawczo – behawioralnych jest obecnie w Polsce 375. Ponadto wiele osób odbywa w tej chwili 4- letnie szkolenia. W związku z tym w publicznej i w prywatnej służbie zdrowia można spotkać, oprócz certyfikowanych psychoterapeutów, osoby będące w trakcie kursu. NFZ refunduje wizyty u nich, pod warunkiem że ukończyli II rok nauki.

Aktualizowana lista certyfikowanych terapeutów CBT: http://www.pttpb.pl” – Agata Muszyńska, 2015

źródło: artykuł Agaty Muszyńskiej: „Kto prowadzi rzetelną terapię poznawczo-behawioralną” Poradnik Psychologiczny Polityki TOM 20, 2015 


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: