Reklamy
Reklamy
imagesTJ8OCCKV
kadr z serialu „Bez tajemnic”

Staram się opisywać wszystkie możliwe terapie związane z autyzmem zarówno stare jak i nowe. Nie chcę się wypowiadać na ich temat, ani oceniać –  jednak wybierając z szerokiego wachlarza ofert, należy gruntownie zastanowić się co dana terapia da naszemu dziecku i czy naprawdę ułatwi mu funkcjonowanie w przyszłości oraz najważniejsze – czy osoba pracująca z dzieckiem posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Dr Baron-Cohen i dr Patrick Bolton o psychoterapii piszą tak: „W konsekwencji teorii psychogennej autyzmu niektórzy psychiatrzy i psychoanalitycy opowiedzieli się za psychoterapią dla rodziców dzieci z autyzmem. Owa psychoterapia opierała się na zasadzie, że rodzice muszą stać się lepszymi rodzicami, aby ułatwić swoim dzieciom rozwój emocjonalny oraz, że psychoterapia jest drogą pozwalającą na taki rozwój. Jednakże, żadne z tych założeń nie zostało poparte systematycznym dowodem, ani to, że przyczyna autyzmu tkwi w rodzicach, ani też, że psychoterapia dla rodziców prowadzi do rozwoju emocjonalnego ich dzieci.

Nie chcemy przez to powiedzieć, że psychoterapia nie ma dla rodziców żadnej wartości podobnie, jak i dla osób z autyzmem. Wartość psychoterapii będzie oczywiście zależeć od tego, jaki szczególny rodzaj terapii się stosuje jako, że jest wiele rodzajów terapii. Jej główna wartość leży w prowadzeniu wspierającego poradnictwa oraz w działaniu podczas trudnych okresów depresji. Reasumując, psychoterapia oparta na przekonaniu, że rodzice powodują autyzm swojego dziecka, jest drogą zwodniczą, lecz tak, jak w innych sytuacjach, psychoterapia jako sposób radzenia sobie z problemami w bezpiecznym i bezstronnym miejscu, ma znaczną wartość. Jednakże, jeśli rozważymy psychoterapię dla samych osób z autyzmem, musimy pamiętać, że nie będzie ona miała sensu dla osób o ograniczonych możliwościach językowych. Alternatywną techniką niewerbalną dla dzieci z autyzmem jest terapia zabawowa. Jest ona cenna, jeśli chodzi o pomoc dzieciom w kontrolowaniu ich niepokoju i rozwoju bardziej kreatywnej zabawy, lecz będzie całkiem bezsensowna, jeśli terapeuta interpretuje zabawę dziecka w sposób, który wprowadza je w zakłopotanie”. (Baron-Cohen, Bolton, 1999).

Do najnowszych terapii wykorzystujących zabawę należy m. in. ESDM – Metoda wczesnego startu dla dziecka z autyzmem (USA) oraz sławna Metoda Floortime.

źródło: Simon Baron-Cohen, Patrick Bolton „Autyzm Fakty” , KTA Oddział w Krakowie, JAK, Kraków 1999


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: