Reklamy

Chociaż niektóre wrażliwe dzieci wcześnie zyskują samodzielność w zakresie takich zadań jak mycie zębów czy ubieranie się, wiele innych odstręczają codzienne czynności tego typu. Drapiące włosie szczotki, brzydko pachnący szampon, pieniąca się pasta do zębów i wiele innych czynników może prowadzić do porannych sporów z rodzicami usiłującymi umyć i ubrać dziecko przed wysłaniem go do szkoły.

Wiedząc, że zabranie dziecka do supermarketu o godzinie 17:00, po całym dniu zajęć szkolnych i pozalekcyjnych jest skazane na porażkę, rodzice mogą tak zorganizować dzień, aby tego uniknąć. Trudniej jednak uniknąć innych sytuacji problematycznych. Spotkania rodzinne, przygotowanie się do wyjścia do szkoły czy wizyta u lekarza mogą być niezwykle męczące zarówno dla rodzica, jak i dziecka.

Wychowywanie dzieci ASD i z problemami sensorycznymi wymaga zwykle użycia innego zestawu reguł niż te, według których wychowano rodziców lub te, które zaleca się w czasopismach dla nich. Choć cele rodzicielskie mogą być takie same, to proces wychowywania szczęśliwego, zdrowego, grzecznego dziecka może odkrywać przed rodzicami dziedziny wiedzy o których istnieniu nie mieli pojęcia. Przezwyciężanie trudności sensorycznych wymaga większego współczucia i ogromnej kreatywności w rozwiązywaniu problemów.

Podobnie jak w przypadku innych problemów sensorycznych, także w wykonywaniu codziennych zadań przewodnią zasadą jest ocena zagadnień leżących u podłoża, określenie co można i należy zmienić oraz zwiększenie umiejętności dziecka do radzenia sobie z szerszym zakresem doświadczeń.

Rozważmy przypadek dziecka, które denerwuje się myciem zębów. Zapytaj:

Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu zawiera:

  1. Ogólnie o emocjach… Podstawowe emocje
  2. Radość – arkusz pracy + miniwykład
  3. Nieśmiałość – arkusz pracy + miniwykład
  4. Strach – arkusz pracy + miniwykład
  5. Dodatki pdf

Opłata jednorazowa, niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s