Reklamy
Cele ogólne
- budowanie świata wartości – uprzejmość
Cele operacyjne
Dziecko:
- wie, co to znaczy „uprzejmość”,
- rozumie, że należy być uprzejmym.
Środki dydaktyczne:
- po 2 żołędzie dla każdego dziecka, klocki, tablica demonstracyjna Emocje.
Przebieg zajęć
- Jak się dzisiaj czuję. Dzieci pokazują minki, które przedstawiają ich poranny nastrój.
- Jestem uprzejmy, ponieważ… Nauczyciel pyta dzieci, co to znaczy być uprzejmym. Wraz z dziećmi układa prostą definicję uprzejmości (np. być uprzejmym to zachowywać się tak, żeby innym było z nami miło). Następnie każdy, zaczynając od nauczyciela, wypowiada zdanie: Jestem uprzejmy, ponieważ…, kończąc je.
- Zabawa w parach Rzeźbiarz. Jedno dziecko jest rzeźbiarzem, a drugie – rzeźbą. Rzeźba stoi nieruchomo, a rzeźbiarz próbuje z niej coś wyrzeźbić (np. podnosi rękę do góry, przekręca głowę w prawo, przesuwa nogę do przodu). Następnie dzieci zamieniają się rolami.
- Robimy zakupy. Nauczyciel umawia się z dziećmi, że otwiera sklep i będzie w nim sprzedawcą. Każde dziecko dostaje dwa żołędzie i za każdy może kupić klocek. Zadaniem dzieci jest po wywołaniu przez nauczyciela, podejść do stolika i powiedzieć: Dzień dobry, poproszę dwa klocki. Po otrzymaniu klocków dziecko ma powiedzieć: Dziękuję, do widzenia, i usiąść na dywaniku. Zanim nauczyciel rozpocznie zabawę, może poprosić jedno z dzieci, aby zademonstrowało kupowanie.
- Dzieci tworzą wspólną budowlę z klocków. Nauczyciel czuwa nad zgodną zabawą i przypomina zasady uprzejmego zachowania.
- Nauczyciel zaprasza dzieci, żeby usiadły w kręgu. Pośrodku kładzie tablicę demonstracyjną Emocje. Prosi, by po kolei każde dziecko wskazało na niej obrazek przedstawiający, jak się teraz czuje.

źródło: A. Jegier, Kraina przedszkolaka, Przewodnik metodyczny Kraina Emocji, mac.pl