Zgodnie z definicją przyjętą przez Amerykańską Komisję ds. Chorób Przewlekłych – za przewlekłe uznaje się takie zaburzenia lub odchylenia od normy, które posiadają jedną lub więcej następujących cech charakterystycznych:

  • mają długotrwały lub trwały charakter;
  • ich etiologia, przebieg i leczenie nie są jednoznaczne określone, pozostawiają po przejściu dysfunkcję lub niepełnosprawność;
  • wymagają specjalistycznego postępowania rehabilitacyjnego, nadzoru, obserwacji lub opieki.

Dla celów porównawczych, za minimalny okres trwania choroby przewlekłej przyjmuje się 3 miesiące (Ostrzyżek 2008). Zdaniem Marii Grzegorzewskiej za dziecko przewlekle chore należy uznać …”dziecko, które w skutek długotrwałej choroby, zazwyczaj ciężkiej zostało pozbawione normalnych warunków życia dostępnych dzieciom zdrowym. Wpływa na to z jednej strony fakt, że każde stworzenie zmienia w sposób swoisty warunki nerwowo psychiczne dziecka (zwłaszcza wpływające na ogólny stan nerwowy), a z drugiej, że wszystkie sposoby leczenia mniej lub więcej utrudniają realizowanie normalnych potrzeb psychicznych dziecka” (Lipkowski 1979, s. 115, Słupek 2018) […].

Symptomy trudności

Subskrybcja

.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s