Rzut woreczkiem z grochem polega na wywoływaniu frustrujących dla dzieci sytuacji i jednoczesnym zachęcaniu ich do stosowania technik radzenia sobie ze złością, poprawiających samopoczucie.
#umiejętnościspołeczne#emocje#zabawygrupowe#integracyjne
Cele:
- Radzenie sobie ze złością.
- Samokontrola, stosowanie się do poleceń.
Materiały:
- Woreczek z grochem.
- Wiaderko lub pojemnik.
- Rekwizyty, których można używać w ćwiczeniach na temat strategii radzenia sobie ze złością (książki, kredki, pluszowe maskotki, poduszki itd.)
Miejsce:
- Dzieci siedzą w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Na środku na podłodze między rzędami kładziemy wiaderko lub mały pojemnik. Rekwizyty przydatne w różnych sposobach radzenia sobie ze złością są umieszczone za każdym z rzędów, co umożliwia dzieciom łatwy dostęp do nich.
Opis zabawy
Dzieci mają wykonać trudne zadanie polegające na wrzuceniu z pewnej odległości woreczka z grochem do wiaderka lub małego pojemnika. Jeśli danemu dziecku nie udaje się trafić woreczkiem do pojemnika, musi zademonstrować jakieś zachowanie stanowiące skuteczną strategię radzenia sobie z gniewem.
Realizacja zabawy krok po kroku
Przedstaw dzieciom Rzut woreczkiem jako fajną grę, która polega na rzucaniu woreczkiem z grochem do pojemnika. Jeśli uda się celnie wrzucić woreczek, otrzymuje się punkt. Spudłowanie pociąga za sobą realizację zadania polegającego na demonstracji skutecznej techniki radzenia sobie z gniewem, która pomaga drużynie poczuć się lepiej.
- Omów kilka przykładów technik radzenia sobie z gniewem.
- Powiedz pierwszemu dziecku siedzącemu w jednym z rzędów, żeby spróbowało wrzucić woreczek z grochem do pojemnika. Jeśli uda mu się to, otrzymuje dwa punkty i idzie na koniec kolejki. Jeśli spudłuje, musi wybrać strategię radzenia sobie z gniewem, która jeszcze nie była wymieniona w zabawie i przedstawić ją, zanim przejdzie na koniec kolejki. Jeśli dziecku uda się zaproponować strategię, która nie pojawiła się wcześniej, dostaje punkt.
- Powiedz pierwszemu dziecku z drugiego rzędu, że teraz jego kolej i przeprowadź zabawę według opisu w kroku 3. Kolejne dzieci z obu rzędów kontynuują zabawę na zmianę, aż wszystkie dzieci obejrzą lub przedstawią różnego rodzaju techniki radzenia sobie z gniewem.
- Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.
Pytania dotyczące procesu grupowego
- Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność odpowiedniego wymyślania i używania skutecznych strategii radzenia sobie z gniewem, stosowania się do poleceń oraz samokontroli.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy udawało im się wrzucić woreczek z grochem do pojemnika.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy nie udawało im się trafić do pojemnika.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy nie udawało im się trafić do pojemnika.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy miały zaproponować strategię radzenia sobie z gniewem.
- Zapytaj dzieci, jak się czuły po użyciu danej strategii radzenia sobie z gniewem. (Reddy, 2015).
źródło: L. A. Reddy: Rozwijanie umiejętności społecznych, PWN, Warszawa 2015
Skomentuj