Ta zabawa zachęci dziecko do poruszania częściami ciała w górę i w dół z unoszącym i opadającym dźwiękiem gwizdka

Pomysł na zaadoptowanie tego ruchowego ćwiczenia na zabawę, w która można się bawić na siedząco, pochodzi od Pryce’a, pomysłowego i lubianego chłopca poruszającego się na wózku inwalidzkim, który uwielbia zajęcia muzyczne, rytmiczne i wymagające rymowania i, co zrozumiałe, unika większości zajęć ruchowych.

Pewnego dnia, patrząc na mój flet, Pryce westchnął i powiedział: – Zabawy w-górę-i-w-dół są takie trudne. Nie możemy zrobić czegoś innego? Nie możemy po prostu posiedzieć?

Oczywiście! Co za wspaniały pomysł! Z Prycem na wózku i resztą dzieci na dywanie, przesuwaliśmy części ciała w górę i w dół zgodnie z dźwiękiem. Pryce nie potrafił ruszać nogami, ale wiele lat intensywnej fizjoterapii może unosić ręce, ramiona i głowę. Jego zwinność imponuje innym dzieciom. – Jak ty to robisz, że unosisz ręce tak wysoko? – pyta jedno. – Po prostu jestem w tym dobry. – Pryce śmieje się. Zsuwa się z wózka na podłogę. – Mam inny pomysł. Teraz połóżmy się na brzuchach. Przewracamy się i wyciągamy jak węże. Inne dzieci proponują położenie się na plecach, na boku, a potem twarzą w twarz z partnerem. Zabawa zajmuje nam około pół godziny. Twórcza współpraca dzieci, niezależnie od różnic w umiejętnościach, jest zbyt celowa i zabawna, żeby ją przerwać.

Zakres wieku rozwojowego: 3-7 (wykonywanie poleceń); 5+ (przewodzenie grupie).

Potrzebne przedmioty

 • Flet z tłokiem.

Jak się bawić?

Co możesz zrobić / Co może zrobić dziecko

 1. Pokazać flet. Powiedzieć: „Patrz i słuchaj. Kiedy dmucham w ten instrument, a tłok jest na dole, dźwięk jest niski. Jak przesuwam tłok w górę, dźwięk staje się wyższy”. Dmuchając, powoli przesuń tłok w górę. / 1. Słuchać i patrzeć.
 2. Powiedzieć: „Oprzyj się rękami o podłogę. Słuchaj dźwięku. Kiedy staje się wyższy, unoś ręce do sufitu. Kiedy staje się niższy, opuszczaj je ku podłodze”. Następnie poleć dziecku unosić stopy, głowę, a potem ręce, stopy i głowę jednocześnie. Zachęcaj je do wyciągania części ciała mocno i prosto. / 2. Poruszać części ciała w górę i w dół w harmonii z opadającym i wznoszącym się dźwiękiem.
 3. Różnicować granie na flecie – szybciej, – wolniej, – w górę i dół skali dźwiękowej, dźwięk po dźwięku, – z nieprzewidywalnymi pauzami i nagłymi zrywami. / 3. Reagować w taki sposób, żeby sprostać coraz większemu poziomowi trudności.
 4. Zapytać: „W jakiej innej pozycji możemy się ułożyć na podłodze?”. / 4. Zasugerować (lub pokazać) leżenie na plecach, na brzuchu, na boku.
 5. Powiedzieć: „Świetnie sobie z tym radzisz. Teraz ty weź flet, a ja będę ruszać się z dźwiękiem”. Wyczyść ustnik albo daj dziecku jego własny flet. / 5. Wziąć, jeśli jest w stanie, flet i dmuchać w niego, żeby kontrolować twoje ruchy.

Zrób to inaczej

 • Bawcie się w Rozciąganie dźwiękami siedząc na piłce terapeutycznej lub na stołku na jednej nodze.
 • Kucnij i powiedz: „Wyciągnijmy się razem w górę”. Graj na flecie i wyciągaj stopniowo na palcach stóp razem z dzieckiem.

Cele/korzyści

 • Słuchanie opadającego i rosnącego dźwięku poprawia uwagę i dyskryminację słuchową.
 • Patrzenie na przesuwający się tłok integruje wzrok ze słuchem.
 • Poprawienie postury poruszanie części ciała w stronę przeciwną grawitacji zgodnie z prędkością i tonacją dźwięku poprawia zmysł kinestetyczny, zmysł równowagi i ogólną integrację sensoryczną, od stóp po głowę.
 • Dmuchanie we flet z równoczesnym przesuwaniem tłoka w górę i w dół wzmacnia planowanie motoryczne, siłę i koordynację obustronną.
 • Dmuchanie poprawia też oddychanie i umiejętności oralno-motoryczne.
 • Siedzenie na niestabilnej piłce lub stołku na jednej nodze poprawia posturę i poczucie równowagi.
 • Wspólna zabawa z innymi dziećmi rozwija umiejętności społeczne i wzmacnia poczucie przynależności.
 • Wiele dzieci z SPD, autyzmem i zespołem Aspergera ma doskonały słuch muzyczny i potrafi koncentrować się dość długo, by wejść na odpowiednią tonację” (Kranowitz, 2015).

źródło: C. S. Kranowitz: „Nie-zgrane dziecko…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s