Reklamy
Reklamy
Reklamy

Temple Grandin w książce „Mózg autystyczny” opisała wyjątkowe „działanie” umysłów osób z ASD. Niestety nie zawsze logiczne myślenie jest w stanie wygrać ze sztywnością zachowań. Jednak dalsze ignorowanie potencjału neuronietypowych pracowników jest marnotrawstwem, natomiast dostosowanie stanowisk do specyficznego typu myślenia może stanowić problem jeśli szefowie nie będą dostatecznie elastyczni

Wzrokowcy

„W jakiej pracy najlepiej sprawdzi się mózg wzrokowca? Odpowiedzią jest projektowanie przemysłowe. Steve Jobs był artystą. Trzeba było artysty, żeby zaprojektować interfejs, który widzimy w każdym dostępnym na rynku smartfonie. On go zaprojektował; Samsung Galaxy go skopiował. Na tym polegała praca projektanta przemysłowego. Potem inżynierowie wymyślają, w jaki sposób telefon ma działać. Jobs zaprojektował intuicyjny interfejs, a uzdolniony matematycznie inżynier sprawił, że całe urządzenie zaczęło działać.

Obrazy

Osoby myślące obrazami świetnie sprawdzają się w projektowaniu przemysłowym, pracy ze sprzętem komputerowym, sztukach graficznych naprawie samochodów i okablowania, a także w obsłudze urządzeń audiowizualnych na konferencjach. Można też zostać fotografem, treserem lub technikiem weterynarii – wystarczy stosowny kurs w odpowiedniej placówce, którą masz w okolicy. To tylko kilka przykładów. Brakuje też mechaników samochodowych i osób znających się na silnikach Diesla.

Wielkie chlewnie poszukują ludzi, którzy umieją obchodzić się ze zwierzętami, do pracy przy masowej hodowli loch. Farmy odchodzą od klatek, a nowe systemy wymagają obsługi przez osoby potrafiące intuicyjnie obchodzić się ze zwierzętami. Kierowcy gospodarstw hodowlanych mówią, że potrzebują ludzi do pracy. Ktoś spokojny o nieszablonowej osobowości, będzie świetnie sobie radził z nauczaniem młodych loch jedzenia z elektronicznie sterowanych podajników i wynajdowaniem chorych sztuk.

Model matematyczny

A co z osobami myślącymi za pomocą modeli i matematyków? To oni są naszymi programistami, inżynierami, fizykami,chemikami, muzykami i nauczycielami matematyki. Obecnie świat technologii bardzo szybko się rozwija; brakuje w nim programistów. Trochę informatyki, elektrotechniki, fizyki i inżynierii mechanicznej i nie ma na ciebie mocnych. Pracodawcy będą się o ciebie zabijać.

Reklamy

Werbalnie

A osoby myślące w kategoriach werbalnych? będą im odpowiadały posady w dziennikarstwie i bibliotekarstwie.

Ludzie tacy nie mają świetnych portfolio pełnych dzieł sztuki i oprogramowania, którymi można by się pochwalić. Jednak dobrze by się sprawdzali w sklepach wyspecjalizowanych w jakiejś dziedzinie. Musimy nawiązać kontakty w tym sektorze. Mamy ludzi, którzy wiedzą wszystko na temat biżuterii, męskich butów lub innych specjalistycznych produktów, i wiedza ta jest bardzo cenna. Pracownicy tacy muszą jednak się nauczyć, postępowania z klientami, np. tego, że podchodzimy do nich tylko dwa razy, a następnie się wycofujemy. Potrzebne im będą szkolenia. Niektóre osoby myślące w kategoriach werbalnych mogą zostać pisarzami, co jest o tyle łatwiejsze niż kiedyś, że mamy obecnie dostęp do wielu darmowych narzędzi wydawniczych. Bardzo ważne jest jednak, żeby publikować tylko to, co najlepsze. Nigdy nie umieszczaj w sieci rzeczy bezwartościowych. Sugerowałabym żeby każda osoba z autyzmem, która zdecyduje się pisać, znalazła sobie osobę zajmującą się redakcją tekstów.

A co z ludźmi, którzy nie są uzdolnieni werbalnie? Firma farmaceutyczna Walgreens w taki sposób przerobiła wszystkie komputery w swoich magazynach, żeby mogły tam pracować osoby, które nie umieją czytać. Firma zatrudniła ludzi z różnymi typami niepełnosprawności. Co się okazało? Magazyny obsługiwane przez osoby niepełnosprawne miały lepsze wyniki. Musimy podchodzić kreatywnie do tworzenia miejsc pracy.

Moja matka powtarza, że dziecko wychowuje cała wieś. Musimy nauczyć się współpracy. Wszystko tonie w biurokracji, więc może warto skupić się na swojej okolicy, np. dogadaj się z sąsiadem, że syn/córka będzie wyprowadzał/a jego psy na spacer…” (Grandin, 2017).

źródło: Temple Grandin: „Starsze dziecko z autyzmem”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2017

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: