Reklamy

Nawet osoby o wyjątkowo pozytywnym nastawieniu czasami tracą chęć i zapał do pracy, gdy odzywasz się do nich, używając sformułowań: „Powinieneś to zrobić…”, „Musisz…”, „Dlaczego nie zrobiłaś…”

#za#autyzm#asd#rewalidacja#zajęcia#us#komunikacja#IPET

„Mówienie ludziom, co powinni, a czego nie powinni robić, prowadzi do powstawania sztywnych reguł, które tobie mogą wydawać się właściwe, ale innym nie. Chociaż reguły – albo formalny kodeks etyczny – odgrywają ważną rolę w pracy (możesz je nazwać obowiązkami zawodowymi), w prawdziwym życiu nie ma żadnego kodeksu. Nawet przepisy prawa, których ty i ja przestrzegamy, niekoniecznie są zgodne z przekonaniami moralnymi wszystkich obywateli.

Dyplomaci to rozumieją – dlatego nawet gdy znają poglądy innych osób na pewne kwestie moralne, wcale nie próbują ich oceniać jako właściwe lub nie. Gdyby to zrobili, straciliby pracę, a może nawet wywołaliby wojnę. Jeśli zaczniesz moralizować i oceniać innych, nie zdziw się, jeśli oni zrobią to samo w stosunku do ciebie. Jak wtedy będziesz się czuć?

Reklamy

Kiedy czujesz pokusę, żeby powiedzieć komuś, co powinien robić a czego nie powinien robić, posłuchaj rady mojej babci: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”. Uwierz mi, że postępując w ten sposób, będziesz mieć dużo większe szanse na zdobycie tego, czego pragniesz” (Kuhnke, 2017).

źródło: E. Kuhnke: „Sztuka komunikacji…”, HELION, Gliwice 2017

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s