Niektóre dzieci z zespołem Aspergera mają problemy z układem przedsionkowym, który wpływa na ich poczucie równowagi, postrzeganie ruchu i koordynację, twierdzi Tony Attwood
„Dziecko jest ‚niepewne grawitacyjnie’, niepokoi się, gdy traci grunt pod nogami, i jest zdezorientowane, gdy musi gwałtownie zmieniać pozycję ciała, co jest wymagane na przykład podczas gry w piłkę nożną. Poczucie równowagi też może być zachwiane, co przejawia się skrajnym niepokojem osoby, kiedy przyjmuje pozycję do góry nogami.
Line Holliday Willey wyjaśnia:
Ruch nie jest moim przyjacielem. Żołądek podjeżdża mi do gardła, kiedy patrzę na karuzelę albo zbyt szybko biorę zakręt czy też jadę samochodem w pagórkowatym terenie. Po urodzeniu pierwszego dziecka odkryłam, że moje problemy z ruchem nie ograniczały się do wesołego miasteczka i jazdy samochodem. Nie mogłam się kołysać z moimi córkami, mogłam jedynie je kołysać, nie odrywając stóp od podłogi, i tak też robiłam, nawet w fotelu na biegunach (Willey, 1999, s. 76).
Znam też dzieci z zespołem Aspergera, którym przejażdżki kolejką górską sprawiają ogromną przyjemność – do tego stopnia, że kolejki stają się ich szczególnym zainteresowaniem. Patrzenie na nie i słuchanie ich sprawi tym dzieciom dużą radość.
Dopiero zaczynamy badać problemy dzieci i dorosłych dotkniętych zespołem Aspergera z układem przedsionkowym…” (Attwood, 2013).
źródło: Tony Attwood: „Zespół Aspergera…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2013
Skomentuj