Scenariusz zajęć uspołeczniających – gra w Piotrusia – spektrum autyzmu
Rodzaj zajęć: grupowe
Liczba dzieci: 45
Czas trwania: 45 minut.
Cele operacyjne:
- Witanie się i żegnanie przez podawanie ręki.
- Zauważanie się nawzajem.
- Odpowiadanie na pytanie „Kogo nie ma”?.
- Zrozumienie zasady gry Piotruś.
- Umiejętność tasowania kart.
- Umiejętność rozdawania kart.
- Umiejętność trzymania w ręku wachlarza kart.
- Umiejętność dobierania w pary tych samych kart.
- Respektowanie kolejności ciągnięcia karty.
- Respektowanie otrzymywania nagrody przez jednego uczestnika.
- Rozróżnianie pojęć „zwycięstwo” i „porażka” w grze.
Metody: instrukcja słowna, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
Formy: grupowa.
Środki dydaktyczne: gra w karty Piotruś, naklejki.
Przebieg zajęć:
- Przywitanie z każdym uczestnikiem zajęć.
- Nawiązanie kontaktu wzrokowego z każdym uczestnikiem.
- Omówienie przez nauczyciela reguł gry Piotruś.
- Wyznaczenie przez nauczyciela nagrody dla zwycięzcy.
- Tasowanie kart.
- Rozdanie kart.
- Dobranie w pary.
- Ciągnięcie karty od następnego uczestnika.
- Ogłoszenie, kto wygrał a kto został „Piotrusiem”.
- Wręczenie nagrody.
- Gratulacje dla zwycięzcy.
- Schowanie kart do pudełka.
- Pożegnanie. (G. Stokłosa, K. Stawecka: „Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem” (opracowanie własne)
źródło: J. Kossewska: „Kompleksowe wspomaganie rozwoju uczniów z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi”, IMPULS, Kraków 2009
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


