Jeśli dziecko lub nastolatek korzysta z usług terapii zajęciowej w szkole, powinien być obserwowany przez osobę prowadzącą terapię, która pomagałaby mu w rozwoju w każdym środowisku szkolnym

Jeśli dziecko pracuje z terapeutą zajęciowym spoza szkoły, także powinno liczyć na jego wsparcie w różnych sytuacjach szkolnych. Kolejne podziały mogą klinicyście zrozumieć wiele powszechnych problemów z integracją sensoryczną występujących w środowisku szkolnym i sposoby, jak można im zaradzić.

Początek dnia w szkole

„Aby zmniejszyć chaos panujący podczas przyprowadzania dzieci do szkoły i zabierania ich do domu, wiele z szkół wyznacza pory rozłożone w czasie, podczas których rodzice mogą zostawić lub zabrać pociechę. Może to stanowić istotną pomoc dla uczniów przytłoczonych hałasem i harmidrem dużych skupisk ludzi.

W miarę możliwości szkoła mogłaby pozwolić wrażliwemu dziecku na przyjście kilka minut wcześniej, aby z łatwością dotarło do klasy i od razu przygotowało się do zajęć. Uczeń mógłby także przejść do specjalnego pomieszczenia, np. recepcji szkolnej lub gabinetu terapeuty, gdzie przebywałyby do czasu, gdy większość uczniów wejdzie do klas.

Inne opcje, które należy omówić z rodzicami, to zapewnienie dziecku bodźców składających się na dietę sensoryczną przed zajęciami, a także założenie osłony uszu i opracowanie plany działania.

  • Czynności składające się na dietę sensoryczną, poprzedzające dnia w szkole, to m. in. intensywny masaż lub przyjemne, pieszczotliwe uściski, gdy dziecko przebywa jeszcze w łóżku, słuchanie ulubionej muzyki w ramach pobudki, podskakiwanie na minitrampolinie, obracanie się na dysku do balansowania, zabawa w taczki w drodze do łazienki, używanie schodów zamiast windy lub inny rodzaj ruchu pomagający w obudzeniu ciała i umysłu, aby nadać ton dobremu dniowi w szkole.
  • Węglowodany spożywane na śniadanie, zwłaszcza z dodatkiem cukru, mają małą wartość odżywczą. Nawet w reklamach telewizyjnych stwierdza się jasno, że płatki śniadaniowe są jedynie częścią pożywnego, porannego posiłku. Miska płatków Cap’n Crunch zalanych mlekiem dostarczą dziecku natychmiastowej energii, lecz nie wartości odżywczej pozwalającej mu przetrwać poranek. Przed wyjściem do szkoły dobrze jest zapewnić dziecku źródło białka, które odżywi jego układ nerwowy. Pokarm nie musi pochodzić z zestawu dań tradycyjnie składających się na poranny posiłek. Pozwól dziecku zjeść panierowanego kurczaka, jeśli właśnie to uwielbia. Doskonałym i zdrowym napojem śniadaniowym jest koktajl owocowy, do którego można dodać serwatkę w proszku.

Jadąc szkolnym autobusem lub metrem albo przebywając na zatłoczonym korytarzu szkolnym przed rozpoczęciem zajęć, dziecko może założyć redukujące hałas nauszniki, np firmy Peltor lub innych marek, lekką osłonę uszu firmy Sensgard, przypominająca słuchawki z zatyczkami powstrzymującymi penetrację ucha przez dźwięki dzięki przysłonięciu zewnętrznej strony kanału usznego, lub tradycyjne zatyczki tłumiące dźwięki, dostępne w aptekach lub internecie (np na stronie earplugstore.com. W domu lub w drodze do albo ze szkoły dziecko może słuchać ulubionej muzyki przez słuchawki. Może się samoregulować, trzymając w ręce ulubiony przedmiot służący uspokojeniu, np. piłeczkę do ściskania lub kamień pomagający zmniejszyć stres. Również noszenie kamizelki obciążeniowej lub ucisk może działać uspokajająco i pomagać się dziecku zorganizować” (Biel, 2015).

 

źródło: L. Biel: „Integracja sensoryczna…”, WUJ, Kraków 2015

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s