Co zrobić z błędem w zadaniu szkolnym?

Błąd to pomyłka. Wszyscy uczniowie czasem się mylą. Dlatego większość uczniów się nie dziwi, widząc błędy w swoich zeszytach. Mogą być smutni lub rozczarowani, ale tak naprawdę nie są zaskoczeni.

Jeśli uczniowie spodziewają się błędów, są gotowi na rozczarowanie, które się pojawi, kiedy zobaczą poprawioną pracę. Jeśli uczniowie spodziewają się błędów, łatwiej im zachować spokój, zastanowić się i poradzić sobie z błędem.

Czasami uczniom każe się poprawiać błędy w zeszytach. To jeden z powodów, dla których ołówki mają gumki. Uczniowie starają się zrozumieć, co zrobili źle. Następnie pomyłkę wycierają gumką i poprawiają. To jeden ze sposobów na radzenie sobie z błędami.

Innym razem trudno powiedzieć, dlaczego odpowiedź jest błędna. Uczniom najlepiej się myśli, kiedy zachowują spokój. Czasami błąd łatwiej będzie poprawić, jeśli uczeń dłużej się zastanowi. To kolejny świetny sposób na radzenie sobie z błędami.

Często jest tak, że uczniowie potrzebują pomocy w radzeniu sobie z błędami. Starają się zrozumieć, co zrobili źle, zastanawiają się przez dłuższy czas, ale wciąż nie mogą sobie poradzić z błędem. proszą więc o pomoc. Prośba o pomoc to kolejny świetny sposób na radzenie sobie z błędem.

Jestem uczniem. Będę popełniał błędy. Uczę się, jak być na nie gotowym. W ten sposób nauczę się świetnie radzić sobie ze swoimi błędami (Gray, 2015).

 

źródło: C. Gray: „Nowe historyjki społeczne…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s