Reklamy
Reklamy
Reklamy

Mowa wymaga zdolności kontrolowania mięśni warg, języka i gardła, które wykorzystujemy także ssąc. W tej zabawie dzieci ćwiczą tę czynność w niecodzienny sposób.

Reklamy

Cele

  • Kontrola nad mięśniami jamy ustnej
  • Wykonywanie poleceń
  • Modulacja

Potrzebne przedmioty

  • Naklejki
  • Słomka dla każdego dziecka
  • Kartka papieru
Logopedia – materiały, scenariusze, ćwiczenia – spektrum autyzmu
Krokodyl u dentysty – gry dostosowanie do potrzeb dzieci z autyzmem

Przygotowanie

Rozłóż naklejki na stole.

Jak się bawić

Pokaż dzieciom, jak zasysać powietrze przez słomkę, żeby do jej dolnej krawędzi przywarła naklejka. Następnie przestań zasysać powietrze, żeby naklejka odpadła od słomki.

Niech dzieci samodzielnie spróbują podnieść naklejkę za pomocą słomki i przenieść ją na twoją dłoń. Do momentu opanowania tej czynności przez dziecko możesz podsuwać dłoń we właściwe miejsce.

Następnie rozłóż parę naklejek i poproś dziecko, by przeniosło wskazaną przez ciebie kartkę papieru.

Odmiany

Kiedy wszystkie naklejki zostaną przeniesione, niech dzieci zdejmą z nich papierki i przyklejają je na papier.

Zamiast naklejek użyj cięższych przedmiotów, np. obrazków na kolorowym papierze. Wtedy zabawa będzie wymagała większej kontroli oddechu.

Czego dziecko się uczy

  • Dzieci uczą się odpowiednio kontrolować mięśnie jamy ustnej i oddech, żeby naklejka nie odczepiła się od słomki.
  • Słuchają wskazówek i postępują zgodnie z nimi. Jeżeli przyklejają przyniesione naklejki na papier, muszą wcześniej zdjąć z nich ochronny papierek. Wówczas ćwiczą małą motorykę.

Modyfikacje

  • Jeżeli dzieci nie mogą zrozumieć, na czym polega zasysanie, niech najpierw dmuchają przez słomkę na coś lekkiego, np. bawełniane waciki (lub kuleczki z bibuły). Podkreślaj dźwiękiem różnicę pomiędzy zasysaniem a wydmuchiwaniem powietrza. Niech dziecko spróbuje podnieść wacik, zasysając powietrze przez słomkę.

źródło: B. Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji Ćwiczenia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

Reklamy



#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #czytanie #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #kolorowanie #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #mindfulness #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zajęcia #ZespółAspergera #ćwiczenia

5 odpowiedzi na „Przez słomkę – ćwiczenia logopedyczne”

  1. Awatar 5000lib

    🙂 tak też pisałam. Jest także ćwiczenie z bąbelkami i dmuchaniem przez słomkę, albo z płomieniem świecy. Różne są tego warianty, jeśli chodzi o wzmocnienie mięśni.

    Polubienie

    1. Awatar sylwiaiwan

      tak, tak – jest dużo pomysłów, rozdzielam sobie 😀

      Polubienie

      1. Awatar 5000lib

        Jeśli jesteś zainteresowana, a mogłabym pomóc, to się polecam. PS. Na moim blogu najbardziej świeży wpis jest o sposobie poruszania się 🙂 to żeśmy się zgrały.

        Polubienie

      2. Awatar sylwiaiwan

        Dzięki 🙂

        Polubione przez 1 osoba

      3. Awatar 5000lib

        Proszę

        Polubienie

Dodaj komentarz

Reklamy